Zīda ziedu vēsture

Ziedu darināšanas māksla ir aizsākusies senajā Ēģiptē un Ķīnā 3000 g.p.m.ē. Ziedi tika izgatavoti no papirusa un zīda. Vēlāk šo mākslu pārņēma arī grieķietes, taču īsts ziedu izgatavošanas uzplaukums aizsākās 16.gadsimta vidū, kad tika izgudrots iestīvināšanas veids, līdz ar to arī ieveidošanas metode, kuru atklāja Dominikāņu klostera mūki. 

Līdz pat mūsu dienām auduma ziedu izgatavošanas tehnoloģija tik pat kā nav mainījusies. Tiek izmantoti tie paši instrumenti, kurus izgudroja tolaik, un vēl joprojām noteicošais ir roku darbs. Tieši šis faktors nosaka izstrādājuma unikalitāti, gala rezultāts ir atkarīgs no meistara ieceres un rokraksta, līdz ar to katrs ziediņš kļūst unikāls un neatkārtojams.

          Jāņem vērā, ka ziedi ir tikpat trausli kā īstie, taču saudzējot tos, tie var kalpot ļoti ilgu laiku.  Par to varēja pārliecināties kolekcionāra un modes vēsturnieka Aleksandra Vasiljeva rīkotajā istādē "Jūgenstila mode", kur šie ziedi ir saglabājušies pat no pagājušā gadsimta sākuma.

Manas vecvecāku kāzas

20.gs. pirmajā pusē Latvijā auduma ziedu darināšanas meistari ir darbojušies ļoti augstā līmenī un spējuši  konkurēt ar citām valstīm. Šūšanas darbnīcas centās nodrošināt  pieprasījumu pēc auduma ziedu aksesuāriem un tajās darbojās kāds ziedu izgatavošanas meistars. Kā minēts Krievijas autores Olgas Zaicevas „Dekoratīvie ziedi no auduma, papīra, ādas: praktiskajā rokasgrāmatā”, ka pēc Pirmā Pasaules kara, Krievijā iestājoties Padomju laikiem, daudzi filigrani rokdarbu veidi, tai skaitā auduma ziedu izgatavošana un pieprasījums pēc tā, tika izskausti kā „pārdzīvotās buržuāzijas paliekas”. Par šo rokdarbu veidu uz vairākiem gadu desmitiem tika pilnībā aizmirsts. Atdzimšana sākusies tikai pēc Otrā Pasaules kara, kad Padoju Savienībai tika pievienotas Baltijas valstis, tad atklājās, ka šeit sievietes ļoti iemīļojušas auduma ziedus un turpina tos nēsāt. 

Manas vecvecāku kāzas 1938. gadā.  
Gan vedējmātei, gan līgavas māsām auduma ziedu piestraudes. 

 
0
Visas šīs mājaslapas saturs ir aizsargāts ar autortiesībām. Jebkura raksta, vai tā fragmenta un attēlu pārpublicēšana, 
atsauce uz www.floweratelier.lv  mājaslapu un tās autori Solvitu Gailīti ir obligāta. 

E-pasts:  sol.vita.art@gmail.com
 Tel.  29424072

 .